Нова Македонија - Првиот македонски дневен весник - Нова Македонија
31 C
Skopje
14.8.2018 - 17:37

МИСЛЕЊА

МАКЕДОНИЈА

СВЕТ

СКОПЈЕ

ХРОНИКА

Кривична против жител на Богданци за криумчарење мигранти

Кривична пријава е поднесена против жител на Богданци поради сомнение дека сторил кривично дело „криумчарење мигранти“. Регионалниот центар за гранични работи Север поднесе кривична пријава...

Крадци нападнале момче, сакале да му го украдат автомобилот

Осумнаесетгодишно момче било нападнато од крадци кои сакале да му го одземат автомобилот. Од МВР информираат дека вчера во 5.23 часот во Единицата за информации...

Тешко повредено 11-годишно момче во сообраќајка

Малолетник на возраст од 11 години е тешко повреден во сообраќајка несреќа која се случила вчера околу 15.30 часот во скопско Дељадровце. - Сообраќајна незгода...

Шестмесечно бебе починало во Штип

Починато шестмесечно женско бебе од Штип, вчера во 10 часот било донесено од страна на таткото Џ.О. во штипската Клинчка болница. Како што соопшти МВР,...

СКОПСКИ ЛЕГЕНДИ

ЖИВОТНИ

АВТО-МОТО

ЗДРАВА ХРАНА

ЛОВ И РИБОЛОВ

ТЕХНОЛОГИЈА

ДОМУВАЊЕ

ЕКОНОМИЈА

Владата ја усвои субвенцијата од два денара за откупувачите и трговците со сливи

Два денара субвенција за килограм ќе добијат регистрираните откупувачи и трговците кои до 15 септември годинава ќе откупат индустриски сливи за најмалку пет денари...

Мудис го избра Стокхолм за ново европско седиште по Брегзит

Агенцијата за кредитни рејтинзи Мудис го избра Стокхолм за ново европско седиште во контекст на регулаторниот притисок врз секторот за обезбедување на доволно вработени...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот...

Од 11 август намалени казните и глобите на царинските прекршоци

Намалување на глобите за царинските прекршоци и воведување мандатен платен налог се дел од измените на Царинскиот закон што стапија на сила од 11-ти...

КОЛИБРИ

Натпревар

ЛИК

ИЗБОР

ЖИВОТ

СПОРТ

Манџукиќ го објави повлекувањето од хрватската репрезентација

Напаѓачот Марио Манџукиќ преку порака на Инстаграм објави повлекување од репрезентацијата на Хрватска. Манџукиќ има 89...

Федерер: Ју Ес Опен ќе биде епски

Роџер Федерер е подготвен да го одигра првиот официјален натпревар по четвртфиналето на „Вимблдон“.   По пауза...

Шилегов потврди дека Самсоненко си заминува од ФК Вардар

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска соопшти дека бил известен од раководството на ФК Вардар...

ВАДА задоволна од активностите за време на СП во Русија

Претседателот на Светската антидопинг агенција (ВАДА) Крег Риди изјави дека анти-допинг службите на Светското фудбалско...

Лауда започна со физикална терапија

Легендарниот шампион во Формула 1, Ники Лауда започна со физикална терапија, соопшти австриски „ОЕ 24“. Лауда...

МУЛТИМЕДИЈА